Staj nedir? nasıl yapılır?

Eğitim hayatı devam eden insanların, eğitimlerinin son yıllarında okudukları bölüm ile ilgili pratik eğitime tabi tutulmalarına staj denir. Her insan eğitiminden sonra bir an önce iş hayatına atılarak para kazanmak ister. Eğitim aldıkları alanda çalışmak ise birçok öğrencinin ilk tercihi olmaktadır. Fakat bazen sadece okulda alınan teorik eğitim insanların iş bulmasına yetmemekte, firma ve kuruluşlar çalıştırmayı düşündükleri insanlarda tecrübe de aramaktadır. Çünkü hiçbir firma tecrübeli ve donanımlı insanlar varken iş konusunda deneyimi olmayan tecrübesiz insanlarla çalışmak istemez. Bu da eğitim alınsa da tecrübesizlikten dolayı insanların önüne bir problem olarak çıkar. Staj nedir, nasıl yapılır diye düşünen insanlara stajın tanımını, önemini ve nasıl yapıldığını anlatmaya çalışalım.

Staj, eğitim alınan alanda öğrenciye teorik bilgiyi pratik bilgiye dönüştürme imkanı diyebiliriz. Yani staj okulda derslerde verilen eğitimin, gerçek iş alanında nasıl kullanılacağının eğitimi anlamına gelmektedir. Bu da o stajı yapan öğrenciye okuduğu okulda aldığı bilgileri uygulamaya dökebilme anlamına gelir ki bu o öğrencinin tecrübesinin alt yapısını oluşturur. Örmeğin bankacılık okuyan bir öğrenci, bankada alacağı staj eğitimi ile o sektöre ait işlerin gerçekte nasıl yürüdüğünü canlı olarak görme imkanı bulur. Öğrenciyken kazandığı bu tecrübe de onun iş hayatına daha sağlam adımlarla girmesini sağlar.

Genellikle yaz dönemlerinde verilen staj, insanı hayata hazırlamakta ve ona iş deneyimi kazandırmaktadır. Staj nedir nasıl yapılır konusunda söyleyeceğimiz bir başka konu da stajın bazı türlerinin az da olsa bir ücret karşılığında yapıldığıdır. Ücretle yapılan stajlarda öğrenci hem okuduğu alan ile eğitim alırken hem de kendi bütçesine bir miktar katkıda bulunmakta ve para kazanmanın hazzını henüz öğrenciyken yaşamaya başlamaktadır. Bu da onun yaptığı işe daha çok motive olmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir