Stajda Başarılı Olmanın Püf Noktaları

Stajyerlikte Başarılı Olmak İçin Yapabilecekleriniz

Üniversiteden mezun olduktan sonra başarılı olmanın en iyi yolunun ne olduğuyla
ilgili çok şey duyarız. Üniversiteden mevzun olduktan hemen sonra ve yıllarca çalıştıktan sonra iş bulanlar hakkında birçok şey duyuyoruz, kendi alanlarında başarılı ve lider olmaya çalışırlar. Çoğu zaman ise doğru zamanda, doğru yerde ve ihtiyacınız olan tek şeyin başarılı olmak olduğunu düşünebilirsiniz.

Bir iş bulmak veya doğru zamanda doğru yerde olmak önemli bir başlangıç yoludur, başarıya ulaşabilmek için yapılması gereken çok şey vardır.

Her şey kendinizi başarılı bir bireye dönüştürmekle alakalıdır:Stajda Başarılı Olmanın Püf Noktaları

Bireyler, bir iş buldukları zaman ya da son derece zor şartlarda çalışarak başarılı olamazlar;  Çünkü bilgi, beceri ve becerilerini kullanarak başarısız olmaktan korkmazlar. Diğer bir deyişle, başarı, bulunan bir şey değil, yapılan bir şeydir ve herkes, doğru formülü kullanarak başarılı olabilir.

Başarı için ne gereklidir? Okulunda, derslerinde başarı elde eden öğrenciler için, gerçek dünyada aynı düzeyde başarıya ulaşacakları anlamına mı geliyor? Evet çoğunlukla aynı başarıyı elde edeceklerdir. Bunun nedeni, bir staj ya da iş bulmanın, bireyi başarılı kılan tek şey olmasıdır; Olumlu alışkanlıkların oluşması, güçlü bir iş ahlakı, özen ve bunun sonucunda başarıya imza atmasıdır.

Bu Staj Başarı Kılavuzu, başarılı olmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğine ilişkin değerli bilgilerle doludur. Staj, bir işe alınmak için gerekli olan tecrübenin yanı sıra bireylerle tanışma fırsatı ve bir ömür boyu sürebilecek temel iş ilişkileri ve iletişim ağı kurma olanağınız için bir yoldur.

Başarılı bir stajyer olmanın önemini anlayarak ve bunu gerçekleştirmek için sizlerin çabasına kalmış olduğunu fark ettikten sonra başarıya götürebilecek değerli bir çalışan veya girişimci olma yolunda neler gerektiğini keşfetme ve başarma yolunda iyi bir yol bulacaksınız.

Stajyerlikte Başarılı Olmanın Yolları

Sevdiğin şeyleri yapın ve bu yolda ilerleyin.

Tonlarca para kazansanız bile, sevdiğiniz bir işi yapmadığınız sürece gerçekten başarılı olamazsınız. İnsanların, işlerini başarılı kılacak kadar işine koyduğu tutku ve özveri başarıyı da peşinde getirir.

Kısa ve uzun vadeli hedefler belirleyin ve bu hedeflere nasıl ulaşmayı planladığınız üzerine yazmayı unutmayın.

Başarıya ulaşmak için ileriye dönük hedefler son derece önemlidir; Ancak, hedefleriniz olmadan, hedeflerinize nasıl ulaşacağınıza dair bir haritanız olmayacaktır. Başarının en büyük anahtarlarından biri, nereye gideceğinizi bilmek ve oraya nasıl gidileceğini belirlemektir.

Hizmet etmekten korkmayın.

Kariyerlerine ilk adımı atarken, kahve hazırlamaya başlayan birçok avukat, mühendis ve moda tasarımcısı vb. meslek mensupları var. Stajyerlik bir açıdan da çıraklık evresidir, bunu unutmamak ve bir şeyler öğrenmek için çaba göstermelisiniz.

Her zaman uzun yollara ve zor işlere gitmek için istekli olun.

İş yerine erken gelmek ve geç ayrılmak bir işverene, güçlü bir ahlakına sahip olduğunuz gerçeğini gösterebilir. Buna ek olarak, iş kültürünü anlamak ve o şirkette çalışanların neler bekleyebileceğini bilmek önemlidir. Amirinizin, müdürünüzün, ustabaşınızın ihtiyaçlarını öngörmek, işinizde büyük bir başarıya ulaşmanız için size uzun bir yol kat ettirebilir.

Her gün yeni bir şeyler öğrenmeye çabalayın.

Çalışma alanında ki müdürünüz, amiriniz vb bireylerin okuduğu haberleri, dergileri ve süreli yayınları okuyarak, staj yaptıktan sonra işte geçirdiğiniz süre boyunca öğrendiklerinizden çok daha fazlasını kazanacaksınız. Etkin bir öğrenci olmak, denetçiler, yönetim ve iş arkadaşlarınızla olan toplantılar ve bireysel tartışmalar sırasında sizlere önemli bir katkıda bulunarak yardımcı olacaktır.

Gün içersinde üstlerinize soru sorarak bilgi edinmeye çalışın.

Soruları stajyer olarak sormak son derece önemlidir. Stajlar, stajyerlerin şirket içinde çalıştıkları süre boyunca öğrenebilecekleri ve alabilecekleri bilgilerle tasarlanmıştır ki stajyerliğin genel amacı da bilgi edinmek ve öğrenmektir. İyi bir süpervizör veya danışman, stajyerlerinin sorularını yanıtlayarak, motive ederek ve staj süresince şirket ve iş hakkında mümkün olduğunca çok bilgi vererek bir girişimde bulunmaya istekli olan bireylere yol göstereceklerdir. Stajı tam zamanlı bir iş haline getirmeye çalışmanız kariyeriniz açısından iyi olacaktır.

İyi bir danışman öğretmen sizlerin yararına olacaktır.

Kariyerinize ilk adımları atarken danışman öğretmenleriniz sizlerden daha tecrübeli olduğundan dolayı sizlere yol gösteren bir akıl hocası olacaktır. Bireylerin stajyerliklerinin ilk yılında karşılaşacakları sorunlar ve tuzaklardan kaçınmanıza yardımcı olacaklardır. İyi bir akıl hocası, başarılı olmak için size yardım etmekle ilgilenen bir kişi olup, zamanla büyüyen ve her iki taraf için de karşılıklı yarar sağlayan bir ilişki içindir. Kariyerinizin başında bir akıl hocası bulmak, başarının yolunu daha kolay seyahat ettirebilir. Bu zor meşakkatli yol’ da başarılar dileriz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir