Adalet Bakanlığı Staj Başvurusu 2021

Adalet Bakanlığı’nda Staj

Üniversitelerin ya da yüksekokullarının adalet bölümleri olarak sayılan bölümlerinde eğitim alan öğrenciler zorunlu stajlarını Adalet Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirebilmektedir. Tamamen uygulamalı olarak stajlar gerçekleştirilmektedir. Bu doğrultuda stajyerler mahkemelerde, adalet dairelerinde ya da noterlerde stajlarını gerçekleştirebilmektedirler. Bu stajları için resmi bir biçimde başvurularını yapan kişiler kısa süre içerisinde stajlarına başlayacaklardır.

Adalet Bakanlığı Staj Başvuru ve Şartları

Adalet Bakanlığı bünyesinde staj yapmak için ilk şart üniversitelerin gerekli bölümlerinde eğitim alıyor olunmasıdır. Bu şartı sağlayan kişiler eğitimlerinin ilk yarısını tamamlamış bir şekilde zorunlu stajları için başvuruda bulunurlar. Bu şekilde başvurularını gerçekleştirme hakları olmaktadır. Buna ek olarak kişilerin başvurularını internet üzerinden gerçekleştirmesi çok kolay değildir. Bu sebeple de bakanlığın insan kaynakları bölümüne rahatlıkla başvurular bizzat yapılmaktadır.

Staj Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunacak olan kişilerin ilk olarak okullarından öğrenci belgelerini ve zorunlu staj kâğıtlarını alması gerekmektedir. Bunun sonrasında kişiler son 6 ay içerisinde alınmış olan adli sicil kayıtları ile birlikte staj başvurularını gerçekleştirirler. Bu aşamada kendilerine verilen formu da eksiksiz bir biçimde tamamlarken Adalet Bakanlığı’na verilen belgeler arasına bu formun da eklenmesi gerekmektedir. Böylece başvuru evrakları tamamlanmış olur.

Staj Başvurusu Ne Zaman?

Stajlar yaz aylarında gerçekleştirilirken kişilerin Mayıs ayının son gününe kadar başvurularını yapması gerekmektedir. Eğer bu günler hafta sonuna denk geliyorsa son Cuma günü bu başvurular tamamlanabilir. Aksi halde kişilerin başvuruları alınmayacaktır.

Staj Başvurusu Sonuçları

Staj başvurularını yapan kişiler internet sitesi üzerinden yapılan duyurular kısmından staj başvuruları kabul edilen adayları görebilirler. Eğer kendi isimleri de bu liste içerisinde yer alıyorsa belirledikleri tarihlerde stajları başlayacaktır.

Staj ilanlarını takip etmek için buraya tıklayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir