Neden staj yapmalısınız?

İş hayatına atılmayı düşünen herkesin yaşadığı en büyük sorun, o alanda tecrübelerinin olmayışıdır. Özellikle öğrencilerin okul döneminde eğitimlerini hayata geçirmeye dönük ilk çalışma imkanı olan staj dönemi, bu tecrübenin kazanılması için çok önemlidir. Hangi bölümde okuyor olursa olsun, eğitim aldığı konuda somut bir çalışma ortaya koymayan öğrenciler iş hayatında oldukça zorlanmaktadır. Bu da onların iş sahibi olmalarının önünde büyük bir sıkıntı çıkarmaktadır.

Neden staj yapmalısınız?

Bu soruya verebileceğimiz en önemli cevap elbette okuduğunuz alanda tecrübe kazanmanız için olacaktır.

Yeni mezun olan öğrencilerin ilk amacı hemen hayata atılmak ve bir iş sahibi olmaktır. Bunun için ise yapmayı düşündükleri alanda bilgi birikimlerinin olması kadar deyimlerinin de olması gerekmektedir. Staj dönemlerinde öğrenciler, okulda kendilerine teorik olarak anlatılan bilgileri hayata dökme fırsatı bulmakta ve ileride o alanda çalışmak istediklerinde yabancılık ve acemilik çekmemektedirler. Ayrıca staj döneminde edinecekleri çevre ile ileride daha geniş bir çerçevede iş bulma potansiyeli kazanan insanlar, alanda staj yapmamış diğer insanlara karşı bir adım daha önde olacaktır.

Eğitimlerinin son yılında okudukları bölümle ilgili çalışma veren bir kurumda staj yaparak o sektörde tecrübe kazanan insanlar, başarılı bir staj dönemi geçirmişlerse kendileri iş aramak zorunda kalmadan iş teklifi alma şansı da bulabilirler. Çünkü başarıyla tamamlanan hger staj dönemi insanlar için ileri dönemde bir referans olmaktadır.

Bu konuda öğrencilere ve eğitimini tamamlamış genç insanlara söylenecek başka bir konu da edindikleri tecrübe ile çok daha kolay iş imkanı bulabilecekler, ayrıca deneyimli olmaları sebebiyle tecrübesi olmayan bir insana göre daha yüksek bir ücretle çalışmaya başlayacak olmalarıdır. Yani kazanılan tecrübe ileride kazanç olarak o kişiye geri dönecektir. Ayrıca bazı firmalar öğrenciyken de staj yapan öğrencilere bir miktar ücret ödemekte ve onlara genç yaşta bir miktar da olsa para kazanmanın tadını yaşatmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir