Staj yapmak ne işime yarar?

Staj Yapmak Ne İşime Yarar

Okulda alınan teorik bilgilerin ve eğitimin pratiğe dökülmeye başlandığı ilk tecrübe anlamına gelen staj, aslında insanların eğitimini aldıkları alanda kendilerini yetiştirmeye başlamalarını ifade eder. Genellikle eğitimin son yılında alınan staj eğitiminin amacı öğrencinin eğitim aldığı alandaki bilgilerini uygulamaya dökmesidir. İş alanındaki birçok firma ve sektör okulların son yılındaki öğrencilere belirli şartlar altında staj vererek onların alanda tecrübe kazanmasına yardımcı olur. Bu staj döneminde öğrenci, okuldaki eğitimi doğrultusunda bilgilerini uygulamaya dökerek ileride iş hayatında yaşayabileceği zorluklara karşı da kendisini hazırlamış olur. Staj yapmak ne işime yarar diyen bir öğrenci için bu soruya aşağıdaki hususlarda bilgi vererek stajın önemini anlatabiliriz.

Eğitimlerini tamamlayan her insan için yaşadıkları ilk sorun o işle ilgili deneyimlerinin olup olmadığı konusudur. Çünkü işyerleri, kurumlar ve firmalar acemi biriyle çalışma yerine işten anlayan tecrübeli biriyle çalışmayı tercih ederler. Staj yapmanın ilk faydası burada karşımıza çıkıyor. Okul hayatını staj yaparak tamamlayan öğrenciler için bu tecrübe konusu çok problem olmamakta, staj yaptıkları yer onlar için bir referans niteliği taşımaktadır.  Hele bir de staj yaptığı kurum ya da firma tarafından çalışmaları beğenildiyse bu aday tecrübe sıkıntısını hiç yaşamayacaktır.

Stajın faydaları hakkında söylenebilecek bir başka konu ise staj yapan öğrencinin stajını yaptığı firma tarafından beğenildiği zaman mezuniyetinden sonra başka bir iş aramak zorunda kalmamasıdır. Zaten firmaların öğrencilere staj yaptırmadaki bir amacı da başarılı olan öğrencileri kendi bünyesinde istihdam etmektir.

Staj yapmak ne işime yarar diyen öğrencilere söyleyeceğimiz bir başka konu ise staj süresince çalıştıkları kurum ya da firma kanalıyla başka firmalarla tanışarak çevrelerini genişletebilme imkanları olacağıdır. Olumlu referanslarla staj eğitimini tamamlayan öğrenciler, staj dönemlerinde edindikleri çevre ile ileride kariyerlerini geliştirme imkanına da sahip olacaktırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir