Stajyerlere Maaş Ve Devlet Desteği 2021

Staj Yapanlara’da Artık Ücret Ödenecek

Stajyerlere Maaş Ve Devlet DesteğiEğitim alanında yıllar geçtikçe büyük değişimler olurken stajlar her zaman göz ardı edilen konular arasında yer alıyor. Ancak son dönemde stajyer olarak he
rhangi bir sektörde çalışmaya başlayan ve meslekleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler sürekli olarak zorluklardan bahsederken eğitim sisteminin bu hizmeti daha fazla desteklemesi gerektiği belirtiliyor. Bu aşamada TBMM genel kuruluna sunulan FATİH projesi ile birlikte artık stajyer öğrenciler de belirli bir maaş almaya başlıyor. Ancak bu sistemin içerisinde yer almak için de belirli şartlar bulunuyor. Eğer öğrenciler bu şartların tamamını sağlıyorlarsa staj dönemlerinde de belirli bir ücret almaya başlıyorlar.

Eğitimde yapılan gelişmeler sonrasında ortaya çıkan Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Harekâtı olarak adlandırılan ve kısaca FATİH projesi olarak sunulan proje, geçtiğimiz günlerde TBMM genel kuruluna sunuldu. Sunulan bu projenin içerisinde çok farklı etmenler yer alırken belirli maddeler çok sayıda kişiyi etkilediğinden ön plana çıktı. Genel olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak mal ve hizmet alımları masaya yatırılırken eğitime yapılacak olan ek ödemeler de bu proje kapsamında ele alındı. Bu düzenlemeler ile birlikte ilk olarak aday çırak ve çırak olarak eğitim alan kişilerin yanı sıra çeşitli mesleki gruplarda staj yapan kişilere de ücret ödenmesi kararlaştırıldı.

Staj yapacak olan öğrencilerin belirli ücretler kazanabilmesi için bu öğrencilerin meslek ya da teknik okul öğrencisi olması gerekiyor. Kişilere ödenecek olan ücretler çalıştığı kurum ya da işletme tarafından ödenirken ödenecek olan bedel de asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. Bu aşamada üst limit koymayan proje ile birlikte stajyer öğrencilere oldukça yüksek bedeller de ödenebilecek. Ancak devlet tarafından oluşturulan bu projede stajyerlere ödenecek minimum tutarlar da belirlenmiş olacak. Eğer bir işletme 20’den daha fazla sigortalı kişi çalıştırıyorsa bu işyerinde stajyer öğrencilere asgari ücretin %30’u ödenecek. İşletmede çalışan sigortalı işçi sayısı 20’den az ise bu oran %15 seviyesine inecek. Çırak ve çırak adayları da hangi şartlarda çalışırlarsa çalışsınlar asgari ücretin %30’undan daha az bir ücret almayacak.

Sigorta Primleri

Stajyer olarak herhangi bir işletmede işe başlayan kişiler sigorta primleri de düzenli bir biçimde yatırılacak. Bu aşamada kişilerin sigorta primleri asgari ücretin %50’si üzerinden yatırılacak. Bu sayede kişilerin sigorta girişleri de yapılmış olurken kişiler sağlık hizmetlerinde de ücretsiz olarak yararlanmaya başlayacaklar. Kurumların yaptıkları bu prim ödemeleri yükseköğretim kurumlarının bütçelerinden karşılanacak. Bu konuda yetkililer stajyer alımlarının azalmasından da endişe ederken bu konuda bir devlet katkısı olacağını da açıkladı. İşletmelerde çalıştırılan stajyer sayısına göre devlet tarafından da belirli yardımlar yapılacak. Genel anlamda çeşitli vergi indirimleri ya da ek kampanyalar ile birlikte stajyer çalıştıran işletmelere destek verilmesi sağlanacak.

Güncel Staj İlanları İçin Takipte Kalınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir