TÜBİTAK Staj Başvurusu 2021

TÜBİTAK’da Staj

1963 senesinde kurulan Tübitak, o günden itibaren sürekli bilim ve teknoloji alanında ülkemizin gelişmesi için çalışmalar gerçekleştirmektedir. Bu çalışmalarda kurum bünyesinde çalışan çok sayıda yetkili kişi etkin rol oynarken bazı dönemlerde stajyerlerden de çok ciddi faydalar sağlanmıştır. Sürekli olarak eğitime katkı veren ve yeni mucitleri arayan kurum bu sebeple stajlarına da çok büyük bir önem vermektedir. Kurum içerisinde staj yapacak olan kişiler adaylar arasından seçim yapılarak kuruma kabul edilirken her yönden kusursuz bir staj döneminin geçirilmesi istenmektedir.

TÜBİTAK Staj Başvuru ve Şartları

Tübitak bünyesinde staj yapmak isteyen adayların ilk olarak üniversitelerde eğitimlerine devam ediyor olması gerekmektedir. Üniversitelerde lisans eğitimlerine devam eden ve zorunlu staj dönemleri gelen öğrenciler kurum tarafından kabul edilmektedir. Buna ek olarak kurum için kişilerin okuldaki not ortalamaları çok önemlidir. Stajyer adayları arasından yalnızca not ortalaması 2,5 üstünde olan kişiler kuruma stajyer olarak kabul edilir. Buna ek olarak eğer talep çok yüksek olursa öğrenciler arasından okudukları okul ve not ortalamalarına göre bir seçim yapılacaktır.

TÜBİTAK Staj Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenciler staj başvurularını yapmak için ilk olarak Tübitak resmi internet sitesine giriş yaparlar. Bunun sonrasında kişilerin başvurularını yapabilmeleri için özel olarak oluşturulmuş KariyerStaj Olanakları sekmesine girilir. Bu sekme içerisinde kişiler staj başvurularını TC kimlik numaralarını kullanarak gerçekleştirirler. Bu başvuru şekli ile birlikte adayların yalnızca tek bir defa başvuruda bulunması sağlanmaktadır.

Staj Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Stajlarının başvurularını internet üzerinden gerçekleştirecek olan kişilerin istenilen belgeleri teslim etme şansı bulunmadığından belgelerin stajın ilk gününde hazır olması istenmektedir. Bu aşamada kişilere gönderilen sonuç maillerinde stajlarının ilk günü getirilmesi gereken belgelerin bir listesi bulunmaktadır. Kişilerin bu liste doğrultusunda öğrenci belgelerini, fotoğraflarını, kimlik fotokopilerini, transkriptlerini, zorunlu staj belgelerini ve istenen diğer kişisel belgeleri teslim etmesi gerekir.

Staj Başvurusu Ne Zaman?

Tübitak başvurularını gerçekleştirecek olan kişilerin başvurularını 19 Mayıs Cuma gününe kadar yapmaları istenmektedir. Bu tarihten sonrasında gerçekleştirilen başvurular kurum tarafından dikkate alınmaz. Başvurularda kişilerin staj yapacakları tarihlerin de belirtilmesi istenirken Temmuz ayında ayın 3’ü ile 23’ü arasında verilecek olan toplu izin sebebiyle bu tarihlerde staj yapılamamaktadır. Bu 3 haftalık dönem dışında kişiler yazın stajlarını rahatlıkla tamamlayabilirler.

Staj Başvurusu Sonuçları

Başvurularını yapan kişiler internet sitesinde e-posta adreslerini de kuruma iletmiş olacaklardır. Bunun sayesinde kişilerin eğer stajları onaylanırsa kurum tarafından mailler hazırlanarak kişilere gönderilir. Bu mailler eğer gönderilmiyorsa bu durum kurumun stajı onaylamadığı anlamına gelmektedir. Kurum tarafından seçimler yapıldıktan sonra yalnızca stajları onaylanan kişilere mail atılmaktadır. Bu sebeple de kişiler eğer kurum tarafından hazırlanmış mailleri almıyorlarsa farklı bir kuruma ya da firmaya başvurularını yapabilirler.

Staj ilanlarını takip etmek için buraya tıklayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir