Banka Staj Başvuruları 2021

Bankada Staj

Stajyer olarak herhangi bir iş yerinde çalışmak öğrencilerin kariyerine başlangıç aşamasında çok büyük bir öneme sahiptir. Kişilerin iş hayatına hazırlanması, iş disiplinini yakalaması ve mesleği konusunda bilgi sahibi olması için en önemli fırsatlardan birisidir. Bankalar da kariyer olarak hızlı bir şekilde yükselme imkânı sunan ve genel anlamda herhangi bir sınırlaması olmayan meslek alanlarından birisidir. Bu aşamada kişiler bankalara en düşük mevkiden girmesine rağmen düzenli ve disiplinli bir çalışma ile birlikte genel müdürlüğe kadar yükselebilir.

Genel olarak kişilerin banka kariyerleri stajyer olarak başlamaktadır. Kişiler eğer üniversitelerin İİBF fakültelerinden ya da Meslek Yüksek Okullarında verilen bankacılık bölümlerden mezunlarsa ya da henüz 3. veya 4. sınıf öğrencileri ise bankalarda stajlarını gerçekleştirebilirler. Bunun için ülkemizde stajyer olarak çalışan alacak onlarca banka bulunurken kişiler bu bankalar arasından seçimlerini yaparak başvuruda bulunabilirler. Bankalar da stajyer eğitimlerine sıcak baktığından alımlarda çok büyük problemler yaşanmamaktadır. Ancak kişiler şartları sağlamadığı için ya da şuan ihtiyaç olmadığı için bankalara stajyer olarak kabul edilmeyebilirler.

Bankada Staj YapmakBanka Staj Başvuruları 2017

Ülkemizde hizmet veren onlarca banka yer alırken bu bankalarda staj için başvuruda bulunan kişiler kısa süre içerisinde bankaya stajyer olarak alınmaktadır. Genel olarak bu stajyerlik dönemleri 1 ay sürer. Bu süre genel olarak okullar tarafından belirlenmektedir. Eğer öğrenciler bölümlerinden mezun olduktan sonra staj yapmak isterlerse staj süreleri banka ve kişiler arasında yapılan anlaşmalara göre belirlenmektedir. Bu doğrultuda bankalar kişilere belirli bir süre stajyerlik sonrasında iş imkânı sağlayabilir. Eğer böyle bir imkân sunulursa kişiler daha uzun sürelerde stajyer olarak hizmet vermeyi kabul edebilirler. Bu da zorlu stajyerlik döneminin uzaması anlamına gelmektedir.

Stajyer olarak bankaya girmeye hak kazanan kişiler genel olarak kıyafet kurallarına ve bankanın belirlediği zaman çizelgelerine tamamen uymak zorundadırlar. Belirlenen süreler aralığında kişiler artık bankaların bir çalışanı olarak görülür ve verecekleri tüm hizmeti bu doğrultuda verirler. Eğer müşteriler ile konuşma şansları olursa artık kendilerini değil bankayı temsil ettiklerini unutmamaları gerekir. Bankalara kabul edilen kişiler kıyafet yönetmelerine uygun bir biçimde giyinerek sabah 9.00’da iş başı yaparlar. Akşam 18.00’a kadar mesaileri devam edecektir. Bu saatler esnek saatler olmayıp herhangi bir aksilik olmadığı sürece bankaların çalışma süreleridir. Bu yüzden de kişiler bu saatleri kullanarak mesailerini tamamlarlar. Genel olarak bu mesai süresi boyunca da banka içerisinde kalınmaktadır. Öğle yemekleri kişilerin bankadan çıktıkları ilk süreler olmaktadır.

İlk olarak stajyerler bankada işe başladıklarında tecrübeli bir çalışanın yanında görevlendirilirler. Bu görevlendirme sonrasında stajyer olarak çalışan kişiler genel olarak bankalarda bilgisayarlar ile yapılan işlemleri izlerler ve kendileri notlarını alırlar. Bu süreçte stajyer olan kişilere fazla sorumluluklar yüklenmemektedir. Genel olarak yapılan işlemleri takip eden stajyerler fotokopi, faks ya da dosya düzenleme gibi işlemlerde yardımcı olurlar. Belirli bir seviyeden sonra da bilgisayarda Excel üzerinden bazı işlemler yapılmaya başlanabilir. Ancak yapılan her işlem kişilerin üstü tarafından kontrol edilerek onaylanır. Bu aşamada eğer stajyerler herhangi bir yanlışlık yapmışlarsa bunlar düzeltilerek stajyerlere belirtilir.

Bankada Staj Nasıl Yapılır?

Kişilerin bankalarda staj yapabilmeleri için başvuru tarihlerini çok iyi bir şekilde takip etmesi gerekmektedir. Bu takip dönemi içerisinde genel olarak Nisan ayı gelirken bankalar stajyer alımları için başvuruları açmaktadırlar. Bu başvurular başladığı anda kişilerin gerekli adımları atması ve başvurularını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu başvurularda kişilerin herhangi bir iş tecrübesi olmadığından kişisel bilgileri alınır ve sektör içerisinde ileride düşündükleri iş pozisyonları öğrenilir. Buna öre bazı bankalarda mülakatlar olarak stajyerler bankaya kabul edilmektedir. Kişiler internet üzerinden başvurularını gerçekleştirebildikleri gibi şubelere giderek insan kaynakları ile de görüşebilirler. Bu görüşmeler sonrasında da kişilerin bankaya stajyer olarak girme şansı olacaktır.

Bankalar stajyerleri çalıştırmaya başladıkları süreç içerisinde ihtiyaçlarını da karşılarlar. İlk olarak kişilerin sigortaları yatırılmaya başlanır. Bu kişiler için son derece önemli bir ayrıntıdır. Bir yandan sigorta primleri yatan stajyerler bir yandan da sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanma hakkı elde ederler. Bankalarda sigortaya ek olarak stajyer kişilere maaş da veriliyor. Bankaların verdikleri stajyer maaşları farklılık gösteriyor olsa da tamamı asgari ücretin altında maaş vermektedir. Bu maaşların seviyesi asgari üretin %30’u ile %70’i seviyelerinde değişebilir. Stajyerlerin banka içerisinde çalıştıkları süre boyunca yemek ihtiyaçları da karşılanmaktadır. Kişilere yemek için ayrı bir ödenek verilir. Bu ödenek ile birlikte öğlen saatinde kişiler yemeklerini diğer banka çalışanları ile yiyerek tekrar iş yerine dönebilirler.

Staj yapılan süreç içerisinde kişiler genel olarak bankanın farklı birimlerinde çalıştırılmaktadırlar. Bu sayede kişilerin bankacılık konusunda kısa süre içerisinde öğrenebilecekleri maksimum bilgiyi öğrenme şansları bulunur. Stajyerler bu staj süreci boyunca banka tarafından izlenmektedir. Eğer stajyer kişiler iş disiplini yönünden yeterli seviyede ise iş teklifi alabilirler. Bu iş teklifleri genel olarak okulunu bitirmiş ve sonrasında stajına başlamış kişilere verilmektedir. Eğer kişiler bu şekilde stajlarını gerçekleştirirlerse ve stajlarında da başarılı olurlarsa bankalar yeni alımları bu kişiler içerisinden yapmaktadır. Bu sebeple kişilerin staj için seçecekleri banka sonrasında çalışacakları bankalar da olabilir. Seçimler yapılırken bu ayrıntılara dikkat edilmesi de oldukça önemlidir.

Ziraat Bankası Staj Başvurusu

Türkiye’nin en büyük bankalarından birisi olan Ziraat Bankası, 20.000 kişi için önemli bir iş kapısıdır. Müşteri sayısının çok fazla olması çalışan ihtiyacının da yüksek seviyelerde olmasına sebep olurken staj için kişiler rahatlıkla Ziraat Bankası’na başvuruda bulunabilmektedirler. Başvurular için kişiler internet sitelerini ya da banka şubelerinin insan kaynakları bölümünü tercih edebilirler. Bu tercihlerinde kişilerin kendileri için CV hazırlaması gereklidir. Bu CV’ler ile kişiler Ziraat Bankası şubesine başvuruda bulunabilirler. İnternet üzerinden yapılan başvurular genel başvuru şeklinde yapılırken şubelere yapılan başvurular direkt olarak o şubede çalışmaya yönelik sonuçlar vermektedir. Bu sebeple de kişilerin doğru şekilde başvurularını gerçekleştirmesi gerekir.

Ziraat Bankası’na staj başvurusunda bulunmak için kişilerin başvuru tarihleri içerisinde gerekli işlemleri yapması gerekmektedir. Bunun için Meslek Lisesinde okuyan öğrenciler için her yılın Temmuz ile Eylül ayları arası başvuru tarihi olarak belirlenmiştir. Meslek liselerinde eğitim alan kişiler bu tarihlerde başvurularını gerçekleştirebilirler. Buna ek olarak üniversitelerde ya da meslek yüksekokullarında okuyan öğrenciler ise staj yapacakları dönemin 1 ay öncesinden başvurularını gerçekleştirirler. Bu başvuruları yaz tatili ya da ara tatil başlamadan 1 ay öncesinde gerçekleşmektedir. Başvuru aşamasında kişilere belirli formlar da verilmektedir. Bu formlar eksiksiz bir biçimde doldurulur ve insan kaynaklarına verilir. Talep genel olarak alımdan fazla olduğu için stajyerler arasından seçim yapılmaktadır.

Başvuru bilgi için tıklayın.

Türkiye İş Bankası Staj Başvurusu

Türkiye İş Bankası’nda staj yapmayı düşünen kişilerin bankaların belirledikleri kriterlere önem göstermesi ve bu kriterlere uyması gerekmektedir. İş Bankası ilk olarak stajyer olarak göreve başlayacak olan kişilerin Türkiye’nin en köklü firmalarından birisinde çalışmaya başlayacağının bilincinde olmasını istemektedir. Bu bilince ve disipline sahip olan adaylar her zaman banka içerisinde başarılı bir kariyere sahip olabilirler. Buna ek olarak kişilerin teknoloji ile aralarının da iyi olması gerekmektedir. Bilgisayarın genel kullanımı ve Excel gibi yaygın programlarda bilgi sahibi olan kişiler rahatlıkla stajyer olarak çalışabilirler.

Genel olarak bankanın işe alım şartları stajyer alımlarında da geçerli olmaktadır. Genel şartlarda yaş sınırı 18 olarak belirtiliyor olsa da daha küçük yaşlarda da kişiler staj imkânı bulabilirler. Bu stajları gerçekleştirebilmek için kişilerin TC vatandaşı olması talep edilirken herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olması da en önemli etmenlerden birisidir. Sağlık durumu da son derece önem taşırken İş Bankası, çalışanlarının Türkiye’nin her noktasında çalışabilecek kapasitede olmasını talep etmektedir.

Başvuru bilgi için tıklayın.

Garanti Bankası Staj Başvurusu

Stajyerlik eğitimine en çok önem veren bankalardan birisi olarak Garanti bankası gösterilmektedir. Banka, her zaman stajyer olarak bankalarında görev almaya başlayan kişileri potansiyel bir çalışan olarak görerek onlara en iyi imkânları sağlamaktadır. Bir yandan bankacılık ile ilgili gerekli tüm bilgileri öğrenme şansı elde eden kişiler bir yandan da Garanti Bankası bünyesinde çalışmanın farklılıklarını tecrübe edeceklerdir. Bu süreç içerisinde kişiler diğer çalışanları gözlemleyebilirken bir yandan da toplantılara katılır ve projelerde aktif olarak rol alırlar.

Garanti Bankası’nda staja başlayan kişiler istelerse internet üzerinden online olarak eğitim almaya başlayabilirler. Boş zamanlarında internet üzerinden verilen eğitimleri takip eden kişiler böylece staj süreçlerini daha verimli bir şekilde geçirme şansı elde ederler. Stajlar Haziran ayı ile Ekim ayı arasında yapılabilirken 5 hafta 3 gün sürmektedir. Buna ek olarak Ekim ile Haziran ayı arasında yapılan stajlar ise 8 hafta 2 gün sürer. Kişiler öğrenciyken bu tarihler arasında stajlarını belirtilen sürelerde yaparlarken sonrasında CV’lerinde bu staja da yer verebilirler.

Başvuru bilgi için tıklayın.

Halk Bankası Staj Başvurusu

Halk Bankası da ülkemizin öne gelen bankaları arasında yer alırken stajlara büyük önem gösterir. Stajyer olarak alınması düşünülen kişilerin özelliklerine büyük dikkat gösteren banka disiplinli olarak da bir çalışma ortamı talep etmektedir. Halk Bankası’nda staj yapmak için başvuru tarihlerini kaçırmamak gerekir. Başvuru tarihleri birçok bankaya göre daha kısa tarih aralıklarıdır. Kış döneminde staj yapmayı düşünen kişiler 1 Ekim – 15 Kasım tarihleri arasında başvurularını gerçekleştirirler. Yaz dönemi başvuruları için belirlenen süre ise 1 Nisan – 15 Mayıs tarihleri arasında olmaktadır.

Kişiler Halk Bankası’na staj için başvuracakları zaman bizzat giderek başvurularını şubeye yaparlar. Bu sistem ile birlikte staj yapmak mümkündür. Bu aşamada kişiler şubeye giderek dilekçeleri ve özgeçmişleri ile birlikte staj başvurularını yaparlar. Genel olarak başvurularını yaptıkları banka şubesinde çalışmalarına başlayacaklardır. Banka tarafından zorunlu staj başvurusu yapan kişilere öncelik tanınmaktadır. Bu sebeple de okullarda eğitim alan kişiler daha kolay bir biçimde staj yapma şansı elde ederler.

Başvuru bilgi için tıklayın.

Yapı Kredi Bankası Staj Başvurusu

Yapı Kredi Bankası ülkemizde hizmet veren son derece düzenli ve disiplinli bankalardan birisidir. Bu aşamada birçok kişi için banka tarafından staj şansı tanınmaktadır. Eğer kişiler stajyer olmak istiyorlarsa Yapı Kredi Bankası bu kişilere öğrenci olma şartı koymaktadır. Öğrenci olmayan kişiler Yapı Kredi Bankası’nda stajyer olarak çalışamazlar. Her yıl iki dönem olarak staj başvuruları açılır ve bu dönemler içerisinde adaylar 3 aylık bir staj yaparlar.

Yapı Kredi Bankasında da genel olarak zorunlu stajlar için yapılan başvurular ön planda tutulmaktadır. Aldıkları bankacılık eğitimlerinin 3. ya da 4. sınıfında yer alan öğrenciler internet aracılığıyla ya da şubelerden başvuru formlarını doldurarak başvurularını gerçekleştirebilirler. Bu aşamada stajyer olarak başvuracak olan kişilerden CV de talep edilmektedir. Eğer internet ortamında başvuru yapılacaksa kişilerin CV’lerini bilgisayar ortamında hazırlaması ve bu şekilde sisteme yükleyerek başvurularını yapması istenmektedir. Eğer bu şartlar göz önünde bulundurularak bir başvuru gerçekleştirilirse bu başvurular kısa süre içerisinde cevaplanır ve kişiler tarihleri geldiğinde bankada staja başlarlar.

Başvuru bilgi için tıklayın.

Vakıfbank Staj Başvurusu

Vakıfbank bünyesinde stajyer olarak çalışmaya başlayacak olan kişilerin üniversite öğrencisi olması şarttır. Üçüncü ya da dördüncü sınıfta olan ve zorunlu stajı bulunan öğrenciler arasından stajyer kişiler banka bünyesine katılabilir. Bu doğrultuda kişiler bu şartı sağlıyorlarsa bankaya başvuruda bulunabilirler. Genel olarak banka tarafından başvurular onaylanmaktadır.

Bu başvurular sonrasında stajyerlere gerekli eğitimler olabilecek en verimli seviyede verilirken kişilerin banka bünyesine çalışan olarak katılması da bankanın en büyük amaçlarından birisidir. Bu sebeple kişilerin staj süresi boyunca gösterdikleri tavır ve iş ortamı içerisindeki başarılı ilk işlerini almaları için çok önemlidir. Eğer banka kişilerden memnun olursa bunu dile getirir ve mezuniyetinden sonra işe başlayabileceğini adaylara bildirir.

Başvuru bilgi için tıklayın.

Akbank Staj Başvurusu

Akbank staj konusunda en ılımlı firmalardan bir tanesidir. Bu doğrultuda kişiler internet sitelerinden ya da direkt olarak şubelerden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu başvuru işlemleri sorasında kişilerin iletişim bilgileri aracılığıyla iletişim sağlanır. Bu doğrultuda banka kişileri mülakat ve yüz yüze görüşmek amacıyla şubeye davet ederler.

Genel olarak bankanın tel şartı zorunlu staj ihtiyacı duyulmasıdır. Buna ek olarak tüm değerler mülakat sırasında değerlendirilmektedir. Eğer kişiler iyi bir mülakat geçirirlerse bankada kısa süre içerisinde stajlarına başlayabilirler. Son derece teknolojiye bağlı bir kurum olan Akbank, stajyer olarak işe başlayacak kişilerden de bu özelliği beklemektedir.

Başvuru bilgi için tıklayın.

Denizbank Staj Başvurusu

Denizbank da stajyerler için özel programlar uygulayan bankalardan birisi olarak gösterilmektedir. Deniz’in İncileri isimli programı ile birlikte birçok kişiyi stajyer olarak işe almakta ve gelişimlerine sürekli olarak katkı sağlamaktadır. Zorunlu stajların yanı sıra gönüllü staj başvuruları da banka tarafından değerlendirilmektedir. Üniversite 3. sınıf öğrencileri ya da meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri bu başvurularda avantajlıdır.

Stajyerlere temel bankacılık eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimler doğrultusunda kişiler banka sektöründe çalışmaya hazır bir halde stajlarını tamamlarlar. Elektronik ortamda kişilere uzun süreli eğitimler de verilmektedir. Bu eğitimlerin bir kısmı bankada verilirken bazılarını kişilerin iş haricinde kalan boş vakitlerinde alması gerekmektedir.

Başvuru bilgi için tıklayın.

Finansbank Staj Başvurusu

Finansbank da stajyer alımlarında öğrenciler arasından seçimlerini yapmaktadır. Üniversitelerin lisans programlarında üçüncü ya da dördüncü sınıfa gelmiş olan kişiler bankaya başvurularını gerçekleştirebilirler. Buna ek olarak meslek yüksekokullarında ikinci sınıfa gelen kişiler de bankaya başvurularını yapmaktadırlar. Bankanın yaz aylarında yapılacak olan stajlar için başvuru tarihi Nisan ayı içerisinde olmaktadır. Bu ay içerisinde başvurular yapılarak yazın stajlara başlanabilir.

İlk olarak kişiler internet üzerinden başvurularını gerçekleştirirken bir yetenek sınavına tabi tutulurlar. Bu sınav sonrasında kişilerin başarılı bir şekilde sınavı geçmesi beklenir. Eğer kişiler sınavı geçerlerse mülakatlara katılmaya hak kazanırlar. Mülakatlar da iki aşamalı olarak uygulanırken biri grup halinde diğeri ise bire bir şekilde uygulanmaktadır.

Başvuru bilgi için tıklayın.

Şekerbank Staj Başvurusu

Şekerbank bünyesinde staj yapmak için kişilerin zorunlu stajlarının olması gerekmektedir. Bu doğrultuda Şekerbank’a başvurularını gerçekleştiren kişiler arasından seçim yapılırken azimli, genç ve dinamik adaylar arasından seçimler yapılmaktadır. Kişiler internet üzerinden başvurularını gerçekleştirebiliyor olsalar da şubelerden yapılan başvurular her zaman çok daha uygun olacaktır.

Birçok kişi için CV’sinde böylesine gelişmiş bir banka içerisinde staj yapma tecrübesine yer vermek büyük önem taşımaktadır. Şekerbank da kendi bünyesinde stajyer olarak çalışan kişilerin ileride de kendileri ile çalışmasını istemektedir. Bu sebeple de başarı gösteren kişiler ile sürekli olarak banka irtibat halinde kalır. Eğitimlerinin nasıl devam ettiğini takip eden banka eğer kişiler gerekli şartları yerine getirirlerse iş teklifinde bulunmaktadır.

Başvuru bilgi için tıklayın.

2 Replies to “Banka Staj Başvuruları 2021”

  1. ben adıyaman besni meslek yüksek okulunda bankacılık ve sigortacılık okuyan 1 sınıf öğrencisiyim temmuz-ağustos arasında yapılacak olan 30 gün zorunlu staj eğitimimi batman merkez şubelerinizde yapma imkanı istiyorum

  2. Merhaba konya Selçuk üniversitesi banka ve sigorta bölümü 2.sınıfım 30 gün zorunlu stajımı KAYSERİ merkez şubelerinizde yapma imkanı istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir